Terugblik Gelderse CMK-dag 2026 De waarde van de kunstenaarsmindset voor de klas
Op 24 september kwamen cultuureducatieprofessionals uit heel Gelderland samen in Akoesticum in Ede voor de Gelderse CMK-dag; de jaarlijkse inspiratie- en netwerkdag voor professionals die betrokken zijn bij cultuureducatie in Gelderland.Vanuit het thema Amor Mundi: met een kunstenaarsmindset voor de klas onderzochten we hoe kunst en cultuureducatie kunnen bijdragen aan persoonsvorming, gemeenschapsvorming en belichaamd leren. Na een korte opening door onze dagvoorzitter Jelko Arts, gingen de deelsessies gelijk van start.
Denken met je hoofd, hart én handen
In de deelsessies ervoeren deelnemers zelf wat een kunstenaarsmindset in de praktijk betekent. Ze gingen aan de slag met beeldende kunst, muziek, dans, theater en AI. Ze maakten een gezamenlijk kunstwerk, ontwikkelden oplossingen voor alledaagse irritaties, creëerden samen muziek, onderzochten hoe AI op een verantwoorde en creatieve manier kan worden ingezet in de kunstles en zetten in een uur tijd een complete danschoreografie neer. De workshops maakten voelbaar wat er gebeurt wanneer het eindresultaat nog niet vaststaat en er ruimte ontstaat voor experiment, nieuwsgierigheid en verschillende perspectieven.


Workshop dans en muziek, fotograaf Marcel Krijgsman


Workshop beeldend en AI in de kunstles


Workshop theater en beeldend
De kracht van het makerschap
In het plenaire deel ging Jelko in gesprek met dr. Hanke Drop over het makerschap in het onderwijs. Wie maakt, weet vooraf niet precies wat er zal ontstaan. Juist daarin ligt volgens Hanke een belangrijke kwaliteit van kunsteducatie: leren omgaan met onzekerheid, aandacht hebben voor wat zich werkelijk aandient en ruimte bieden aan ieders eigen bijdrage. Samen maken betekent niet dat verschillen verdwijnen. Verschillen worden juist waardevol, omdat iedereen vanuit eigen kwaliteiten en perspectieven bijdraagt aan het geheel.
Kunst is daarbij geen los extraatje of luchtig intermezzo. Kunstzinnige werkvormen kunnen een vanzelfsprekend onderdeel zijn van het pedagogisch handelen. Ze brengen leerlingen in beweging, maken hen alert en nodigen hen uit om zich tot zichzelf, anderen en de wereld te verhouden. Zo draagt cultuureducatie niet alleen bij aan artistieke ontwikkeling, maar ook aan het vermogen om samen vorm te geven aan de wereld om ons heen.
Spoken word
Voor het gesprek deelde Hanke een spoken word die ze schreef tijdens de CMK-dag. De tekst is geïnspireerd op de deelsessies uit het programma.
Lees de spoken word van Hanke Drop
Dr. Hanke Drop is onderzoeker en docent, verbonden aan onder meer het lectoraat Normatieve Professionalisering en Duurzame Gemeenschappen. Ze schreef o.a. samen met Gert Biesta en Pieter Baaij het boek Leraar zijn: ambachtelijk en kunstzinnig.


dr. Hanke Drop met dagvoorzitter Jelko Arts, fotograaf Marcel Krijgsman
Collecting Beats: verbinding door muziek
De middag werd afgesloten met een cultuurshot van Collecting Beats. Met muziek en persoonlijke verhalen uit communityprojecten op verschillende plekken in de wereld maakten zij voelbaar en hoorbaar hoe kunst mensen met uiteenlopende achtergronden kan verbinden.


Optreden Collecting Beats, fotograaf Marcel Krijgsman
We kijken terug op een geslaagde CMK-dag. De kunstenaarsmindset vormde een rode draad door het programma en liet zien hoe kunst en cultuureducatie kunnen bijdragen aan leren, samenleven en betekenis geven aan de wereld. Dank aan alle deelnemers en sprekers voor jullie bijdrage, openheid en enthousiasme.
Meer weten over de verschillende deelsessies?
Neem dan contact op met de deelsessiegevers:
- Saskia Pekelharing | illustrator en kunstdocent
- Chris Saris | percussionist, sounddesigner en performer
- Introdans | Educatie & Interactie
- Oumaima Hajri | AI-expert, academica en spreker
- Mireille Huijbers | beeldend kunstenaar, docent en trainer
- Fonge Frieling | theaterdocent en -maker